Uroczysta Msza św. z okazji 70-tej Rocznicy Pacyfikacji wsi Wola Zarczycka 20-06-2013

Obchody 70-tej rocznicy Pacyfikacji Woli Zarczyckiej rozpoczą montaż słowno – muzyczny przygotowany przez uczniów Gimnazjum w Woli Zarczyckiej. Wymownym symbolem uczczenia zamordowanych był przemarsz siedemdziesięciu sześciu mężczyzn, którzy przeszli w milczeniu przez wzgórze „wału” znikając za nim, pozostawiając po sobie zapalone znicze.

Część oficjalną rozpoczą Burmistrz Miasta i Gminy Jerzy Paul, który powitał zaproszonych gości i licznie przybyłych mieszkańców. W swoim wystąpieniu podkreślił konieczność kultywowania pamięci o tym tragicznym wydarzeniu oraz jego ofiarach – bohaterach walczących o wolność ojczyzny.

Głównym punktem obchodów była uroczysta msza święta koncelebrowana przez ks. dziekana Józef Łobodziński i księży rodaków, której przewodniczył ks. biskup Stanisław Jamrozek. Poświęcony został również odnowiony pomnik.

Uroczystość uświetniała kompania reprezentacyjna z Jednostki Wojskowej nr 3957 w Jarosławiu pod dowództwem kpt. Zbigniewa Muszyńskiego, orkiestra wojskowa z Rzeszowa pod batutą mł. chorążego Adriana Sadowskiego, oraz liczne poczty sztandarowe instytucji i stowarzyszeń z terenu gminy i powiatu.

Obchody 70-tej rocznicy Pacyfikacji zakończyły się apelm poległych oraz salwą honorowa na cześć pomordowanych, po czym pod pomnikiem zostały złożone wieńce i wiązanki kwiatów.